Neden Markamı Tescil Ettirmeliyim?

Oops...
Slider with alias service_slider not found.

Marka, bir kişinin ya da şirketin ürününü tanımlayan iktisadi bir mülktür. Markanızın tescilsiz kullanımı sahibi olmadığınız bir ürünün sahibiymiş gibi hareket etmenizi ve ilerleyen zamanlarda canınızı sıkacak hukuki konularla baş başa kalmanıza neden olur. Markanızı tescil ettirerek, hem ürününüzün tescil belgesini – tapusunu- almış olursunuz (böylelikle iktisadi bir varlık olan markanız sadece size ait olur), hem de diğer firmaların ürettiği ürünlerle karıştırılmasını engellemiş olursunuz.

Unutmayın, ürettiğiniz ürün sadece bir emtiadır. Ona değerini veren ise sahip olduğu markadır. Marka ürününüzün/hizmetinizin imajıdır. Markanızın imajının yüksekliği, değerinin de yükselmesine neden olur. Böylelikle günümüzün zorlu rekabet koşullarında, rakiplerinize karşı birkaç adım öne geçmiş olursunuz.

Markanızın tescili size, ilgili markanızın tescili kapsamındaki mal ve hizmetler için, izniniz olmadan her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka sahibi olarak markayı bizzat kendiniz kullanabileceğiniz gibi, başkalarına da lisans sözleşmesi yoluyla kullanım izinleri verebilirsiniz.

Ayrıca tescilli markanızı devredebilir, rehnedebilir, teminat gösterebilir, mirasa konu edebilirsiniz. Markanızın sizin izniniz dışında kullanımına karşı 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK’de önemli yaptırımlar getirilmiştir.

Aradığınız sorunun cevabını bulamadınız mı?

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, gizlilik politikamıza göre çerez kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.